3D Hakkında

26 Haziran 2018 by admin in Blog 0 comments
3D Hakkında

3D Hakkında Bilinmesi Gerekenler

3D kelimesi “3 Dimensional” kelimesinin kısaltımı olup türkçe karşılığı “3 boyutlu” anlamındadır. Autodesk firması tarafından geliştirilmekte olan 3D ilk defa Dos ortamında çalışan Yost Group tarafından ilk sürümü çıkmıştı. Ne kadar yazarsak yazalım 3D kelimesini de içeriğini de birkaç kelime yada cümle ile anlatmak pek mümkün değildir.
Eskiden oyun tasarımı olarak kullanılan 3D Modelleme, yapılmaya başlandı. Başarılı bir şekilde oyun tasarlayan firmarların başında SEGA, Unity 3D gibi isimler geliyor. 3D gelişmesiyle beraber bilim kurgu filmlerinde de kullanılmaya başlandı. Şimdi 3D Görselleştirmeler ile filmler yapılıyor. Avatar gibi fantastik bilim kurgu filmlerin de efektler ve görsellemeler ile modelleri değiştirip şekil verebiliyorsunuz. Ayrıca sitemizden 3D Modelleme, 3D Görselleştirme ve 3D Mimari Modelleme gibi konulara ulaşabilirsiniz. Zaman geçtikçe 3D Mimari Modelleme ile mimarların da kullanabileceği programlar geliştirildi. Bu sayede projeler, tasarımlar vs. bu programlar sayesinde sanal ortamda çizilip çok rahat incelenebiliyor. Ayrıca kağıt ile çıktı almak yerine artık 3D Printer ile de minyatürünü bile çıkarma şansınız var. Teknoloji ilerledikçe nimetleri de artıyor. Değerlendirip değerlendirmemek sizin elinizde.
Mimarlar artık eskisi kadar yorulmayıp zorlanmadan projelerini sanal ortamda çizip 3D Printer ile çıkarıp çok rahat sunumlarını yapabiliyorlar. Teknoloji bizlere zaman geçtikçe daha çok kolaylık sağlamaya devam ederken bizlerin de bunlarda faylanmamız lazım.
3D hemen hemen her alana girdiği için artık 3D televizyonların da çıkması an meselesi olarak düşünüyorum. Teknoloji hızla gelişiyor, neden olmasın?
Mimari Görselleştirme

Yatak Odası

üsküdar görselleştirme

üsküdar salacak teras 3d modelleme

Mimari Görselleştirme

Mimari Modelleme

mimari modelleme

yazlık teras mimari görselleştirme

Mimari İç Mekan Görselleştirme

iç mekan salon

Back to Top